loading...

Wykorzystania magnesów w naszym powszednim życiu.

W czasie dnia wiele razy kontaktujesz się z magnesami niejednokrotnie nie zdając sobie z tego sprawy. Odgrywają one ważną rolę w różnorodnej rodzinie urządzeń, od popularnych maskotek, komputerów czy kart kredytowych po profesjonalne urządzenia choćby urządzenie do rezonansu magnetycznego. Rozmiar magnesów oscyluje od ledwie widocznych drobinek po industrialne potwory wielkości szafy. Owe wielkie są zdecydowanie widoczne, te malutkie przeważnie schowane są w środku przeróżnych narzędzi gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych lub handlowych, czyniąc indywidualną pracę w ciszy i stając się przy tym absolutnie niewidocznymi.

Komputery i elektronika.

W komputerach stosuje się magnesy do gromadzenia danych na przykład na kartach pamięci. Magnesy zmieniają kierunek tworzywa magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które odtąd przedstawiają binarne dane. Następnie komputer odczytuje bieg z każdego segmentu materiału magnetycznego i przetwarza je na dane rozpoznawalne dla każdego użytkownika. W małych głośnikach znajdujących się w komputerach, telewizorach oraz radiach tak samo korzysta się z magnesów. Wewnątrz głośnika druciana cewka i magnes przetwarzają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Energia elektryczna i następne dziedziny.

Magnesy demonstrują szeroki repertuar wykorzystań w wielu branżach przemysłu. W generatorach elektrycznych zamieniają energię mechaniczną w elektryczność, zarazem silniki elektryczne wykorzystują magnesy do zmiany energii elektrycznej ponownie w energię mechaniczną. W czasie recyklingu elektromagnesy w podnośnikach chwytają , a także transportują duże kawałki metalu, niekiedy ważące tysiące kilogramów. Kopalnie używają magnetycznych separatorów do oddzielania wartościowych rud metali od rozbitej skały. W spożywczym przetwórstwie omawiane magnetyczne separatory wykluczają niewielkie fragmenty metalu ze zbóż , a także pozostałych drobnoziarnistych albo płynnych artykułów spożywczych. Hodowcy bydła wykorzystują magnesy do wyłapywania kawałków metalu, które krowy mogą zjeść w czasie wypasu. Krowa połyka magnes razem z jedzeniem. To bynajmniej nie jest kawał. Magnes poruszając się przez organizm zwierzęcia łapie drobinki metalu.

Zdrowie i medycyna.

Magnesy znajdują się w niektórych powszechnie używanych urządzeniach leczniczych, takich jak urządzenia do rezonansu magnetycznego. Stosują one znaczne pole magnetyczne do generowania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, wykorzystując sygnał do sporządzenia wyraźnego, dokładnego rysunku kości, narządów oraz pozostałych tkanek. Magnes w takich urządzeniach jest niezwykle silny - tysiące razy mocniejszy niż typowe magnesy domowe. Innym przeznaczeniem leczniczym magnesów jest uleczanie nowotworów. Doktor aplikuje wrażliwy magnetycznie płyn w obręb nowotworu następnie korzysta z silnego magnesu do generowania energii cieplnej w okolicy zarażonej. Wysoka temperatura niszczy komórki nowotworowe bez strat dla zdrowych organów.

Magnes w gospodarstwie domowym.

Choć możliwe, że jest to dla Was nie oczywiste, ale w waszym mieszkaniu znajduje się sporo magnesów. Na lodówkach magnesy podtrzymują papiery, otwieracze do butelek i inne drobne pamiątki przyczepiane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas przenośny stosuje igłę magnetyczną, by określić trasę na północ. Czarny pasek magnetyczny z tyłu karty kredytowej gromadzi dane w identyczny sposób, jak w komputerze dysk twardy. Odkurzacze, blendery i pralki posiadają napędy elektryczne, które funkcjonują dzięki zastosowaniu magnesu. Magnesy działają w telefonach, alarmach do wrót również w modelach samochodów. Świat wokół nas jest wypełniony magnesami.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, ale nasz serwis https://uchwyt-magnetyczny.pl już nie wspiera Microsoft IE. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube