loading...

Wykorzystania magnesów w naszym codziennym życiu.

W czasie dnia wiele razy stykasz się z magnesami przeważnie nie zdając sobie z tego sprawy. Grają one ważną pozycję w różnorodnej rodzinie narzędzi, od zwykłych maskotek, laptopów bądź kart kredytowych po specjalistyczne narzędzia na przykład aparat do rezonansu magnetycznego. Wielkość magnesów waha się od ledwo dostrzegalnych drobinek po przemysłowe potwory ważące tony. Rzeczone wielkie są zdecydowanie widoczne, te malutkie niejednokrotnie schowane są wewnątrz przeróżnych urządzeń gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych lub handlowych, realizując swoją misję w ciszy i pozostając przy tym absolutnie niewidocznymi.

Elektronika i komputery.

W komputerach korzysta się z magnesów do gromadzenia danych na przykład na kartach pamięci. Magnesy modyfikują położenie materiału magnetycznego na dysku twardym w segmentach, które potem przedstawiają binarne dane. Później komputer odczytuje kierunek z każdego segmentu materiału magnetycznego i zamienia je na dane zrozumiałe dla zwykłego użytkownika. W niewielkich głośnikach znajdujących się w laptopach, telewizorach , a także radiach też stosuje się magnesy. Zainstalowana w głośniku druciana cewka i magnes zmieniają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Energia elektryczna i kolejne dziedziny.

Magnesy oferują szeroki wachlarz wykorzystań w świecie przemysłu. W generatorach elektrycznych przekształcają energię mechaniczną w elektryczność, jednocześnie silniki elektryczne stosują magnesy do zamiany elektrycznej energii z powrotem w energię mechaniczną. Podczas recyklingu elektromagnesy w podnośnikach podnoszą i transportują wielkie elementy metalu, niekiedy ważą tysiące kilogramów. Kopalnie korzystają z magnetycznych separatorów do izolowania wartościowych rud metali od pokruszonej skały. W przetwórstwie spożywczym omawiane magnetyczne separatory wykluczają drobne elementy metalu ze zbóż i innych sypkich ewentualnie płynnych produktów spożywczych. Gospodarze hodujący bydło używają magnesów do wyłapywania fragmentów metalu, które na przykład krowy zdołają zjeść w czasie wypasu. Krowa zjada magnes razem z jedzeniem. To na pewno nie jest żart. Magnes poruszając się przez układ trawienny zwierzęcia wyłapuje okruszyny metalu.

Medycyna i zdrowie.

Magnesy znajdują się w pewnych codziennie stosowanych urządzeniach medycznych, takich jak urządzenia do rezonansu magnetycznego. Wykorzystują one mocne pole magnetyczne do generowania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, wykorzystując sygnał do sporządzenia wyraźnego, kompletnego widoku kości, narządów oraz innych tkanek. Magnes w takich urządzeniach jest wyjątkowo skuteczny - tysiące razy potężniejszy niż typowe magnesy hobbistyczne. Szczególnym zastosowaniem medycznym magnesów jest leczenie nowotworów. Lekarz aplikuje wrażliwy magnetycznie płyn w obręb nowotworu następnie korzysta z mocnego magnesu do wytwarzania energii termicznej w przestrzeni zakażonej. Energia cieplna likwiduje komórki nowotworowe bez strat dla zdrowych narządów.

W domu.

Zapewne może być to dla Was nie oczywiste, ale w większość domów odnajdziecie wiele magnesów. Lodówki pełne są magnesów które trzymają papiery, otwieracze do butelek i inne małe przedmioty zawieszane na metalowych drzwiach lodówki. Kompas podręczny stosuje igłę magnetyczną, żeby wskazać kierunek na północ. Czarny pasek magnetyczny z rewersu karty kredytowej zapisuje informacje w identyczny sposób, jak w komputerze dysk twardy. Odkurzacze, blendery , a także pralki mają silniki elektryczne, które funkcjonują dzięki użyciu magnesu. Magnesy działają w telefonach, dzwonkach do drzwi również w modelach samochodów. Świat naokoło nas jest wypełniony magnesami.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, lecz nasza firmowa strona https://uchwyt-magnetyczny.pl nie obsługuje Internet Explorer'a. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube