loading...

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Znane od lat, jednak dopiero dzisiaj rzeczywiście uznawane w rozgrywce o własną przyszłość.

Mnóstwo elektrowni stosuje ruch magnesów do przekształcania energii kinetycznej i magnetycznej w prąd elektryczny. Poprzez siły hydrostatyczne bądź wiatr generatory magnetyczne dostarczają energię elektryczną stając się tym samym atrakcyjnym rozstrzygnięciem dla przemysłu ze względu na prostą architekturę, ale też na ekologiczny charakter produkcji energii. Zespolona energia pola magnetycznego i pęd magnesu w cewce z drutu miedzianego pobudza przepływ elektronów w przewodzie i to zjawisko nazywamy prądem elektrycznym. Trzeba mieć w pamięci, że generator elektryczny wykorzystujący efekt indukcji magnetycznej nie "produkuje" wciąż obecnego w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, lecz tylko go "przemieszcza". Wolno to porównać do pompy wodnej, która wywołuje przepływ wody, natomiast nie "tworzy" wody w rurach.

Czytelność struktury projektu sprawia, iż umiesz sam zrobić generator magnetyczny lub dynamo magnetyczne z surowców, jakie kupisz w markecie ewentualnie masz w własnym rodzinnym warsztacie. Stworzenie takiego generatora to przyjemny eksperyment, który jest sposobem na wykazanie skuteczności generatorów magnetycznych. Niezbędne surowce to tuleja z surowca, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Magnes, wielkością przystający do średnicy stworzonej rurki (nie potrzebuje być owalny byleby nie był za mały). Kilka metrów osłoniętego przewodu miedzianego (ilość zależna jest od wielkości tulei). Taśma izolacyjna, kawałek tektury oraz mała żarówka LED.

Z tekturki potrzeba wyciąć dwa otoki tak by dało się je przyczepić na tulei. Pierścienie należy umieścić mniej więcej 25 mm od siebie pozostawiając jednocześnie orientacyjnie 10 mm na obu końcach rurki. Wszystko osłonić taśma izolacyjną między kawałkami kartonu plus na zewnętrznych stronach rurki. Później przewód miedziany nawinąć wokoło tulei między elementami tektury, od 1000 do 2000 owinięć, pozostawiając parę centymetrów pozostałości drutu na początku i na końcu, wiszących swobodnie, by można było później podłączyć do nich nasz źródło światła. Przyczepiając żarówkę pozostałości drutów można najprościej owinąć wokoło siebie i zabezpieczyć taśmą izolacyjną oczywiście po to by żarówka tworzyła jednolitą całość z już gotowym prefabrykatem w formie cewki na którym nakręciliśmy przewód. Wewnątrz rurki umieszczamy magnes. Następnie ryglujemy końcówki tulei i w ten sposób generator prądu jest wykończony. Jedyne co potrzeba to całość uruchomić, na przykład potrząsając ręką, w taki sposób by magnes w środku rurki przesuwał się z jednego krańca na drugi, aby żarówka LED zaświeciła.

Oczywiście w naszym ćwiczeniu generator uruchamiamy siłą własnych mięśni. Identycznie dzieję się jeżeli podłączymy dynamo na rowerowym kole. Własne mięśnie uruchamiają rower, zaś koło roweru porusza dynamem, dynamo w efekcie wytwarza niezbędny prąd konieczny do włączenia oświetlenia. Na owej zasadzie działają także latarki z dynamem, które zwykle napędzamy przy pomocy korbki ładując tą metodą akumulatory. Ale siłę mięśni ludzkich prosto można zmienić na siłę wiatru, wody czy morskich fal.

Jasne, że techniki dostarczające w ów sposób znaczne wielkości energii elektrycznej są znacznie bardziej złożone, ale co do zasady funkcjonują identycznie jak nasz eksperymentalny mini generator magnetyczny wyprodukowany w gospodarskich warunkach.

Zachęcamy wypróbować aby osobiście zweryfikować i zaprezentować innym jak nietrudno jest zabiegać o zdrowe powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, lecz nasza strona https://uchwyt-magnetyczny.pl nie obsługuje Internet Explorer'a. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube