loading...

Dynamo magnetyczne energia magnesów neodymowych.

Znane od lat, jednak dopiero dzisiaj faktycznie cenione w walce o własną perspektywę.

Mnóstwo elektrowni stosuje ruchome magnesy do przetwarzania energii kinetycznej oraz magnetycznej w prąd elektryczny. Poprzez siły hydrostatyczne bądź wiatr generatory magnetyczne wytwarzają energię elektryczną stając się tym samym atrakcyjnym panaceum dla przemysłu ze względu na nieskomplikowaną architekturę, jak też na ekologiczny profil wytwarzanej energii. Spięta energia pola magnetycznego i pęd magnesu w cewce z drutu miedzianego wywołuje przemieszczanie się elektronów w przewodzie , który jest prądem elektrycznym. Trzeba pamiętać, iż generator elektryczny wykorzystujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "produkuje" nieustannie obecnego w przewodniku ładunku elektrycznego, a wyłącznie go "porusza". Można to przyrównać do pompy wodnej, która wywołuje przepływ wody, jednak nie "wytwarza" wody w rurach.

Zrozumiałość konstrukcji daje ci takie możliwości, że umiesz sam zrobić generator magnetyczny lub dynamo magnetyczne z produktów, jakie kupisz w markecie albo chowasz w swoim domowym warsztacie. Wykonanie takiego generatora to dobry sprawdzian, który jest sposobem na pokazanie mocy generatorów magnetycznych. Potrzebne produkty to tuleja z surowca, który nie jest elektrycznym przewodnikiem. Zasadniczym elementem jest magnes, wielkością pasujący do średnicy przygotowanej rurki (nie musi być owalny byleby nie był zbyt mały). Trochę metrów izolowanego drutu miedzianego (porcja zależy od wielkości rurki). Taśma izolacyjna, fragment tektury oraz małej mocy żarówka LED.

Z tekturki potrzeba wyciąć dwa otoki tak by można je było umocować na rurce. Otoki powinno się zamontować mniej więcej 25 mm od siebie zachowując jednocześnie około 10 mm na obu stronach tulei. Taką konstrukcję otulić taśma izolacyjną między otokami z tektury oraz na zewnętrznych krawędziach rurki. Następnie przewód miedziany zawinąć wokół pojemnika pomiędzy otokami z tektury, od 1000 do 2000 owinięć, pozostawiając kilka centymetrów końcówek przewodu na początku i na końcu, zwisających luźno, aby można było następnie podłączyć do nich żarówkę LED. Przyczepiając żarówkę pozostałości drutów wystarczy po prostu zawinąć dookoła siebie i zabezpieczyć taśmą izolacyjną oczywiście po to żeby żarówka tworzyła spójną całość z poprzednio skończonym prefabrykatem w formie cewki na którym owinęliśmy drut. W zbiorniku deponujemy magnes. Następnie zamykamy końcówki rurki i w ten sposób generator prądu jest wykończony. Jedyne co potrzeba to konstrukcję uruchomić, na przykład potrząsając ręką, w taki sposób by magnes wewnątrz pojemnika przesuwał się z jednego krańca na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Oczywiście w tym ćwiczeniu generator wprawiamy w ruch energią swoich mięśni. To samo dzieję się jeżeli podłączymy dynamo na rowerowym kole. Nasze mięśnie poruszają rower, natomiast koło roweru obraca dynamem, dynamo w efekcie generuje niezbędny strumień energii elektrycznej potrzebny do uruchomienia oświetlenia. Na owej podstawie funkcjonują również lampy z dynamem, które zwykle poruszamy przy użyciu korbki ładując tą metodą akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich łatwo można zmienić na siłę wiatru, wody lub morskich fal.

Naturalnie technologie wytwarzające , wykorzystując tą drogę, znaczne wielkości energii elektrycznej są zdecydowanie bardziej złożone, lecz co do istoty działają identycznie jak nasz eksperymentalny amatorski generator magnetyczny skonstruowany w domowych realiach.

Polecamy doświadczyć aby samodzielnie ocenić i pokazać innym jak prosto jest walczyć o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasz serwis https://uchwyt-magnetyczny.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube