loading...

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Znane od lat, lecz dopiero dzisiaj faktycznie uznawane w walce o własną perspektywę.

Mnóstwo elektrowni wyzyskuje ruch magnesów do przemieniania energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną. Przez siły hydrostatyczne bądź wiatr generatory magnetyczne wytwarzają energię elektryczną stając się tym samym atrakcyjnym rozstrzygnięciem dla przemysłu ze względu na prostą budowę, jednak też na ekologiczny rodzaj otrzymywanej energii. Połączona energia pola magnetycznego plus ruch magnesu w cewce z drutu miedzianego wywołuje ruch elektronów w przewodzie i to zjawisko nazywamy prądem elektrycznym. Wypada pamiętać, iż generator elektryczny użytkujący efekt indukcji magnetycznej nie "czyni" zawsze znajdującego się w przewodniku ładunku elektrycznego, a wyłącznie go "przemieszcza". Da się to to porównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, jednak nie "tworzy" wody w rurach.

Prostota konstrukcji daje ci takie możliwości, iż możesz sam wykonać generator magnetyczny lub dynamo magnetyczne z produktów, jakie zdobędziesz w sklepie albo posiadasz w własnym rodzinnym warsztacie. Wykonanie takiego generatora to łatwy test, który jest kluczem na wykazanie mocy generatorów magnetycznych. Niezbędne materiały to tuleja z budulca, który nie jest elektrycznym przewodnikiem. Konieczny jest magnes, wielkością pasujący do średnicy przygotowanej rurki (nie musi być kulką czy owalem byleby nie był za mały). Kilka metrów izolowanego drutu miedzianego (ilość zależy od średnicy rurki). Tekturka, taśma izolacyjna i niewielka żarówka LED.

Z kartonu potrzeba wyciąć dwa otoki tak aby dało się je umocować na tulei. Otoki należy przymocować około 25 mm od siebie zostawiając jednocześnie blisko 10 mm na obu stronach rurki. Wszystko owinąć taśma izolacyjną między kawałkami tektury oraz na zewnętrznych stronach tulei. Później przewód miedziany zawinąć wokoło tulei między kawałkami tektury, od 1000 do 2000 razy, zostawiając parę centymetrów końcówek przewodu na początku i na końcu, zwisających luźno, by była możliwość następnie dołączyć do nich żarówkę LED. Przyczepiając nasze źródło światła pozostałości drutów wystarczy najprościej owinąć wokół siebie i zaizolować taśmą izolacyjną oczywiście po to aby żarówka stanowiła nierozerwalną całość z uprzednio wykończonym elementem na którym nakręciliśmy drut. Wewnątrz rurki umieszczamy magnes. Następnie ryglujemy końcówki rurki i w ten sposób generator prądu jest wykończony. Jedyne co potrzeba to konstrukcję uruchomić, na przykład potrząsając ręką, istotne by magnes wewnątrz pojemnika przemieszczał się z jednego końca na drugi, by żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w opisanym ćwiczeniu generator uruchamiamy energią własnych mięśni. Nie inaczej się zdarza kiedy włączymy dynamo na rowerowym kole. Własne mięśnie napędzają rower, a koło roweru kręci dynamem, dynamo w efekcie produkuje niezbędny strumień energii elektrycznej nieodzowny do włączenia oświetlenia. Na owej podstawie działają też lampy z dynamem, które zazwyczaj poruszamy przy pomocy korbki ładując w tenże sposób akumulatory. Ale siłę mięśni ludzkich łatwo można wymienić na siłę wody, wiatru czy fal morskich.

Jasne, że urządzenia dostarczające w ten sposób znaczne porcje energii elektrycznej są o wiele bardziej złożone, ale co do podstawy pracują identycznie jak nasz mini generator magnetyczny stworzony w gospodarskich realiach.

Zachęcamy spróbować by samodzielnie ocenić i pokazać innym jak nietrudno jest zabiegać o świeże powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasza strona https://uchwyt-magnetyczny.pl już nie obsługuje IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube