loading...

Neodymowy magnes - cóż to takiego?

Wynalezione na w latach osiemdziesiątych minionego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najskuteczniejszym osiągalnym wariantem magnesu trwałego. Ich skuteczność, niewielki rozmiar , a także niewysoki koszt umożliwiły ogromny rozwój technologii audio, w architekturze motorów elektrycznych plus wielu pozostałych zakresach.

Magnesy neodymowe wyprodukowane są ze konglomeratu zwanego NdFeB - neodym, żelazo i bor. Są w grupie magnesów metalicznych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Układ elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich pozwala im produkować silne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są drogie, ale pola magnetyczne są tak niezwykle mocne, iż wystarczy produkować bardzo drobne magnesy, a przecież mniejsze magnesy są w ostatecznym bilansie tańsze.

Identycznie jak w przypadku innych silnie magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są łamliwe, zatem dodaje się im specyficzną powłokę przeciwrdzewną z trwalszego metalu, takiego jak nikiel, bądź mocno plastycznego surowca, takiego jak plastik.

Współcześnie magnesy neodymowe występują w różnych kategoriach mocy od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie posiadał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to zatem do skuteczności magnetycznej leczniczych urządzeń do rezonansu magnetycznego, które zmuszają do posiadania osobnego, wolnego od metalu wnętrza. Urządzenia te wykorzystują magnesy, które funkcjonują z siłą około 3 Tesli.

Wszelkie wyroby ferromagnetyczne tracą przydany magnetyzm w rezultacie nagrzewania; temperaturę, w jakiej tracą swój magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe zatracają własną siłę w szczycie temperatur od 80 oC do 230 oC i jest to zależne od asortymentu magnesu. Choć skrajna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest przecież niższa niż w przypadku wielu pozostałych wyrobów magnetycznych.

Neodymowe magnesy umożliwiły stworzenie wysokogatunkowych słuchawek dousznych. Żeby mała wkładka słuchawkowa miała właściwą siłę, aby dźwięk brzmiał doskonale, magnesy w przetwornikach audio potrzebują mocnego pola magnetycznego. Choć słuchawki douszne istniały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie nadawały się wszakże do odsłuchu o wysokiej próbie. Mały rozmiar oraz doskonała dokładność odtwarzanego dźwięku dousznych wkładek zdecydowanie się dołożyły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Wiele wdrożeń neodymowego magnesu mają na koncie Hobbyści. Są wykorzystywane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych i w napędach elektrycznych, które zastępują silniki spalinowe w projektach samolotów, łodzi oraz w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Mocniejsze gatunki neodymowych magnesów generują określone zagrożenia, o których trzeba powiedzieć. Dwa magnesy mogą przyciągnąć się nawzajem z odpowiednią siłą, aby się rozłupać czy nawet połamać palce, gdy dłoń będzie akurat na drodze ich przybliżania. Gdy dochodzi do połknięcia, dwa magnesy potrafią ścisnąć przewód pokarmowy, wywołując ból oraz poważne obrażenia. Silne pola magnetyczne mogą utrudniać funkcjonowanie rozruszników serca. Są jednocześnie dostatecznie intensywne, by anulować dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej czy z dysku. Okazalsze neodymowe magnesy nie mogą być transportowane drogą powietrzną ponieważ potrafią zakłócać aktywność urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, lecz nasza firmowa strona https://uchwyt-magnetyczny.pl nie obsługuje IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube