loading...

Neodymowy magnes - cóż to za materiał?

Odkryte na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym niedrogim wariantem magnesu stałego. Ich skuteczność, mały wymiar i niewysoki koszt zapewniły wielki progres technologii audio, w budowie silników elektrycznych oraz wielu innych branżach.

Neodymowe magnesy zbudowane są ze stopu zwanego NdFeB - neodym, żelazo i bor. Są w grupie magnesów metalowych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im produkować intensywne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, ale pola magnetyczne są tak skuteczne, iż daje się tworzyć naprawdę drobne magnesy, zaś drobniejsze magnesy są w finalnym rachunku tańsze.

Podobnie niczym w charakterystyce innych mocno magnetycznych materiałów, magnesy neodymowe są kruche, zatem daje się im dodatkową osłonę przeciwrdzewną z mocniejszego metalu, takiego jak nikiel, lub szczególnie sprężystego surowca, takiego jak plastik.

Współcześnie magnesy neodymowe istnieją w bogatych kategoriach wytrzymałości od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to do mocy magnetycznej leczniczych urządzeń do rezonansu magnetycznego, które wymagają szczególnego, wolnego od metalu pomieszczenia. Maszyny te mają magnesy, które funkcjonują z siłą około 3 Tesli.

Wszelkie wyroby ferromagnetyczne zatracają własny magnetyzm w rezultacie ogrzewania; temperaturę, w jakiej niszczą własny magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe gubią własną wytrzymałość w zakresie temperatur od 80 oC do 230 stopni C i jest to zależne od gatunku magnesu. Choć skrajna temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest wszak mniejsza niż przy podobnych parametrach wielu innych produktów magnetycznych.

Neodymowe magnesy pozwoliły na powstanie specjalistycznych słuchawek dousznych. Żeby niewielka wkładka słuchawkowa posiadała odpowiednią skuteczność, aby dźwięk rozbrzmiewał doskonale, magnesy w przetwornikach audio wymagają dużego pola magnetycznego. Wprawdzie douszne słuchawki występowały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie wystarczały jednakże do odsłuchu o idealnej klasie. Mały rozmiar i odpowiednia dokładność odtwarzanego dźwięku dousznych wkładek wiele wniosły do ekspansji odtwarzacza MP3.

Mnóstwo zastosowań magnesu neodymowego wymyślili Hobbyści. Są używane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych oraz w silnikach elektrycznych, które wymieniają napędy spalinowe w modelach samolotów, łodzi oraz w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Mocniejsze modele neodymowych magnesów powodują realne zagrożenia, o których trzeba wiedzieć. Dwa magnesy mogą przysunąć się wzajemnie z wystarczającą energią, by się rozkruszyć czy nawet połamać palce, gdy ręka będzie akurat na trasie ich przyciągania. W sytuacji połknięcia, dwa magnesy mogą ścisnąć przewód pokarmowy, sprawiając ból i poważne obrażenia. Intensywne pola magnetyczne mogą utrudniać pracę rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest także odpowiednio mocne, żeby usunąć dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej czy z dysku. Neodymowe magnesy o dużych rozmiarach nie mogą być przesyłane transportem lotniczym ponieważ potrafią utrudniać działanie nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasz serwis https://uchwyt-magnetyczny.pl nie obsługuje IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube