loading...

Co to jest magnes trwały?

Skonstruowane pod koniec ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym dostępnym typem magnesu trwałego. Ich siła, drobny gabaryt , a także niewielki koszt umożliwiły ogromny rozwój w technice audio, w budowie napędów elektrycznych i wielu innych branżach.

Neodymowe magnesy zbudowane są ze konglomeratu określanego jako NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Są w grupie magnesów metalicznych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Porządek elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich umożliwia im wytwarzać mocne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są drogie, ale pola magnetyczne są tak niezwykle skuteczne, że wystarczy budować naprawdę małe magnesy, zaś subtelniejsze magnesy są w finalnym bilansie tańsze.

Analogicznie niczym w wypadku innych mocno magnetycznych materiałów, magnesy neodymowe są chrupkie, dlatego daje się im specjalną warstwę ochronną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, bądź mocno sprężystego surowca, takiego jak plastik.

Współcześnie magnesy neodymowe występują w rozmaitych klasach wytrzymałości od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to w tej wersji do zdolności magnetycznej leczniczych urządzeń do rezonansu magnetycznego, które zmuszają do posiadania szczególnego, wolnego od metalu lokum. Urządzenia takie mają magnesy, które funkcjonują z energią mniej więcej 3 Tesli.

Jakiekolwiek wyroby ferromagnetyczne tracą swój magnetyzm w rezultacie ogrzewania; temperaturę, w jakiej tracą własny magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy zatracają własną siłę w obszarze temperatur od 80 stopni C do 230 oC a uzależnione jest to od typu magnesu. Chociaż skrajna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest jednak niższa niż w wypadku wielu kolejnych wyrobów magnetycznych.

Magnesy neodymowe pozwoliły na skonstruowanie specjalistycznych słuchawek dousznych. Aby mała wkładka słuchawkowa miała właściwą skuteczność, aby dźwięk rozbrzmiewał idealnie, magnesy w przetwornikach audio potrzebują dużego pola magnetycznego. Chociaż douszne słuchawki istniały przed magnesami neodymowymi, nie przydawały się jednak do odsłuchu o idealnej klasie. Miniaturowy wymiar oraz odpowiednia dokładność odtwarzanego dźwięku wkładek dousznych wiele wniosły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Wiele pomysłów na wykorzystanie magnesu neodymowego mają na koncie Hobbyści. Są stosowane nawet do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych i w silnikach elektrycznych, które wyręczają silniki spalinowe w projektach samolotów, łodzi oraz w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Mocniejsze gatunki neodymowych magnesów powodują realne niebezpieczeństwa, o których należałoby mówić. Dwa magnesy mogą przysunąć się wzajemnie z dostateczną mocą, by się rozłupać lub nawet złamać palce, gdy dłoń będzie akurat na drodze ich przyciągania. W sytuacji połknięcia, dwa magnesy mogą zmiażdżyć przewód pokarmowy, powodując dyskomfort i mocne skaleczenia. Intensywne magnetyczne pola mogą upośledzać pracę rozruszników serca. Są jednocześnie wystarczająco silne, aby anulować informacje z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej lub z dysku. Większe magnesy neodymowe nie mogą być przesyłane transportem lotniczym ponieważ potrafią utrudniać pracę nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, lecz nasz firmowy serwis https://uchwyt-magnetyczny.pl nie obsługuje Internet Explorer'a. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube