loading...

Magnesy neodymowe - metody zabezpieczania ich powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi

Neodym to podstawowy składnik najpotężniejszych magnesów, jakie są obecnie produkowane. Ten metal, mimo niespotykanych parametrów i właściwości, stosunkowo szybko reaguje z tlenem zawartym w powietrzu, co spowodować może powstawanie uszkodzeń magnetycznego materiału.

Jako że tlenu jest wszędzie pod dostatkiem, to przy zabezpieczeniu magnesu przed negatywnym działaniem są wykorzystywane najróżniejsze powłoki ochronne. Używane obecnie powłoki są naprawdę cienkie, ich grubość to raptem kilkanaście mikrometrów.

Nie wpływają dzięki temu na parametry, a przy tym spełniają doskonale swoją rolę.

Niezwykle popularnym materiałem który się wykorzystuje do powłok ochronnych jest nikiel i miedź, tego typu rozwiązanie jest również bardzo korzystne pod względem ekonomicznym. Niezwykle wytrzymałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia są powłoki zrobione z cynku, jakie także często się wykorzystuje podczas produkcji magnesów. Dlatego też neodymowe magnesy z tego typu powłokami wykorzystuje się często jako zabawki dziecięce oraz w różnych zastosowaniach przemysłowych.

Epoksydowa, złota, miedziana - tego typu materiały też są wykorzystywane na powłoki, ale nie sprawdzą się raczej w powyższych zastosowaniach. Spełniają one przede wszystkim rolę dekoracyjną, ponieważ są stosunkowo delikatne i są łatwe do uszkodzenia.

Aktualnie stosuje się różne metody, służące do nanoszenia na powierzchnię magnesów powłok zabezpieczających. Jeśli powłoka będzie prawidłowo wykonana, to na długie lata będzie zabezpieczała magnes. Ale wszelakie niedokładności mogą stać się przyczyną powstawania rozmaitych uszkodzeń.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, lecz nasz firmowy serwis https://uchwyt-magnetyczny.pl nie wspiera Microsoft IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube