loading...

Neodymowy magnes - cóż to takiego?

Wynalezione pod koniec minionego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym osiągalnym typem magnesu trwałego. Ich siła, mały rozmiar i niewysoki koszt zapewniły wielki postęp technik audio, w architekturze napędów elektrycznych i wielu różnych obszarach.

Magnesy neodymowe zbudowane są ze konglomeratu oznaczanego jako NdFeB - neodym, żelazo i bor. Należą do magnesów metalicznych wyprodukowanych z pierwiastków ziem rzadkich. Porządek elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich pozwala im generować intensywne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, ale magnetyczne pola są tak niezwykle skuteczne, że wystarczy budować naprawdę niewielkie magnesy, a przecież drobniejsze magnesy są w końcowym rozrachunku tańsze.

Identycznie jak w przypadku pozostałych mocno magnetycznych materiałów, magnesy neodymowe są łamliwe, zatem wzbogaca się je o specyficzną warstwę przeciwrdzewną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, czy bardziej elastycznego materiału, takiego jak plastik.

Obecnie magnesy neodymowe istnieją w różnych kategoriach siły od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie posiadał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to zatem do zdolności magnetycznej medycznych urządzeń do rezonansu magnetycznego, które wymagają osobnego, wolnego od metalu wnętrza. Maszyny te posiadają magnesy, które pracują z energią mniej więcej 3 Tesli.

Jakiekolwiek wyroby ferromagnetyczne zatracają przydany magnetyzm w wyniku nagrzewania; temperaturę, w której tracą własny magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe tracą własną wytrzymałość w zakresie temperatur od 80 oC do 230 stopni C i jest to zależne od gatunku magnesu. Choć skrajna temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest przecież mniejsza niż przy podobnych parametrach wielu pozostałych produktów magnetycznych.

Magnesy neodymowe zapewniły skonstruowanie wysokogatunkowych słuchawek dousznych. Żeby niewielka wkładka słuchawkowa miała wystarczającą moc, żeby dźwięk rozbrzmiewał idealnie, magnesy w przetwornikach audio wymagają dużego pola magnetycznego. Choć douszne słuchawki występowały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie przydawały się jednak do odsłuchu o idealnej próbie. Mały wymiar i dobra dokładność przetwarzanego dźwięku wkładek dousznych wiele wniosły do rozwoju odtwarzacza MP3.

Wiele pomysłów na wykorzystanie neodymowego magnesu mają na koncie Hobbyści. Są stosowane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych , a przede wszystkim w silnikach elektrycznych, które wyręczają napędy spalinowe w konstrukcjach samolotów, łodzi oraz w innych pojazdach. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Mocniejsze rodzaje neodymowych magnesów generują pewne zagrożenia, o których trzeba powiedzieć. Dwa magnesy mogą przyciągnąć się nawzajem z odpowiednią energią, aby się rozłupać czy nawet połamać palce, gdy dłoń będzie akurat na linii ich przybliżania. W sytuacji połknięcia, dwa magnesy potrafią zmiażdżyć przewód pokarmowy, wywołując ucisk , a przede wszystkim poważne obrażenia. Intensywne pola magnetyczne mogą zakłócać pracę rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest również odpowiednio silne, by anulować dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej czy z dysku. Okazalsze neodymowe magnesy nie mogą być transportowane transportem lotniczym gdyż mogą utrudniać aktywność urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, lecz nasz firmowy serwis https://uchwyt-magnetyczny.pl już nie obsługuje IE. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Microsoft Edge, Mozilla Firefox lub Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube